Menu
Home Page

Staff List

Staffing Structure 2020 - 2021

 

Senior Leadership Team

Mr. John Gadd

Headteacher

 

Mrs. Zoe Borley

Assistant Headteacher

Curriculum and Assessment

Mr. James GarnerAssistant HeadteacherUpper School (Years 5/6)

Mrs. Sandie Saunders

Assistant Headteacher

Inclusion, Designated Safeguarding Lead

Mrs. Karen WiseAssistant HeadteacherLower School (Years 3/4)

 

Year 3 Team

Mrs Jessica Craft3JCReligious Education Lead
Ms Kristie Murphy3KMDesign Technology Lead
Miss Lauren Fenwick3LF 
Mr. Matthew Cotten3MCAssistant PE Lead
Miss Robyn Wisdom3RW 

Miss Charlotte Sandell and

Mrs. Emily Thoms        

3STGeography Lead
 

 

Year 4 Team

Mr. Ben Cornford4BCComputing Lead
Ms Chrissie Found4CF 
Miss Chloe Goodwin4CGActing Design Technology Lead
Miss Ella Challis4EC 
Ms Toria Bono4TBDiversity and Equity Lead 

Mrs. Shelley Catford and

Ms Tori Soro

4SC

 

RSHE Lead

 

 

Year 5 Team

Miss Alison Haines5AHAssistant RSHE Lead
Miss Emily Edmonds5EEMFL Lead
Ms Laura Holmes5LH 
Mr. Mark Christmas5MCHistory Lead

Ms Millie Langford and

Mrs. Siobhan Moulding

5MLAssistant Maths Lead
 Assistant English Lead

Miss Pip Hide

5PH

 

   
  
   

 

Year 6 Team

Mr. John Atkinson6JAPE Lead
Mrs. Beth Banner6BBArt Lead
Miss Louisa Groome6LGScience Lead

Mrs. Keri Garner and

Mrs. Naomi Parker

6PGMaths Lead
English Lead

Mr. Ryan Watson

6RW

English Lead

 

Additional Teaching Staff

Mrs. Ann DuddingMusic Lead

Mrs. Sam Harris

Music Lead

 

SCITT (School Centred Initial Teacher Training) Students

Miss Megan Phillips

Mrs Philipa Windebank

 

Subject Technicians

Mrs. Karen ButcherEnglish Interventions Assistant
Mrs. Michelle DuffieldLibrarian

Mr. Simon Elliott

ICT Technician

Mr. Charlie FennellSports Coach

Ms. Jane Hartley

Design Technology

Mrs. Michelle Mayes

Eco-Schools Co-ordinator, Forest School Leader

Miss Katie Pearcy

PE Teacher

Mr. Daniel Rushton

ICT Manager

Mrs. Katie WattsCooking and Nutrition

 

Additional Educational Needs Team

  
MaisiePastoral Support Dog
  
Mrs. Jo Abbott 

Mrs. Alison Agius

 

Mrs. Helen Albon

 

Mrs. Emma Boyd-Hall 
Mrs. Nicole Brown 

Mrs. Donna Butler

 

Mrs. Jo Cheng 
Mrs. Andrea Dear 

Mrs. Sue Douglass

 

Mrs. Michelle Duffield

 

Mrs. Nicola Gibson

 

Mrs. Maggie Hoole

 

Mrs. Alison Hosier 
Mrs. Kimberley Houlden 

Mrs. Sarah Koopman

 

Miss Carrie London 
Mrs. Sam McCaffrey 

Mrs. Fliss McHale

Social, Emotional and Mental Health Lead

Ms. Sandi Pickford

 

Mrs. Kelly Sargent 
Miss Amanda White 

 

Welfare & Administration Team

Miss Claire BanesAdministrative Assistant and Welfare
Miss Georgina Brown-FelptsPA to the Headteacher

Mrs. Carol Calmann-Hinke

Receptionist and Welfare

Mrs. Helen Cooke

Administration Support

Mrs. Clare Gatenby

Receptionist and Welfare

Mrs. Carol Graham

School Business Manager
Mrs. Rachel HarkinAdministrative Assistant

Miss Alison Kirby

Administrative Assistant

Mrs. Michelle MayesPA to the Headteacher and Clerk to the Governors
Mrs. Jayne WoodsSchool Business Manager

 

Midday Meals Supervisors

Mrs. Tracy Beardsley
Mrs. Lesley Bloy
Mrs. Chrystal Burridge

Mrs. Carol Calmann-Hinke

Mrs. Maria Casse
Mrs. Jane Cole

Mrs. Helen Constable

Mrs. Rachel Harkin

Mrs. Lorraine Lelliott

Miss. Suzy Phillpot

Mrs. Nicky Roberts

 

Premises Team

 

Mrs. Chrystal BurridgeCleaner

Mrs. Carol Calmann-Hinke

Cleaner

Mrs. Helen Cooke

Cleaner

Mr. Pete Douglass

Cleaner

Miss Emma Jackson

Cleaner

Mrs. Sara LeamonCleaner

Miss Kristina Maria Menday

Cleaner

Mr. Anthony MarshallPremises Officer

Mr. Mark Roberts

Premises Manager

Mrs. Nicky Roberts

Cleaner

Mrs. Lesley Rushton

Cleaner

Ms Natalie TylerCleaner
Mr. Philip WellerCleaner

 

Top