Menu
Home Page

Clubs

School Clubs - Summer Term 2019

 

Please see timetable below for last club dates this term.

How to join a club:

 

For clubs run by TAB staff the online booking system is now closed.

 

Letters for clubs run by external providers (those in italics on the timetable below) - some are available below, otherwise please ask at reception.

 

Invitation only: Children will be invited to join based on their attainment and progress in PE and games lessons. If your child is invited they will be given a letter by the member of staff who runs the club.

 

Important notes:

 

Due to the amount of administration required to run the number of clubs we offer please note that sign up for clubs is via the online system only - there are no paper forms.

 

Clubs are run by our staff on a goodwill basis. To ensure the enjoyment of all, please ensure your child has a genuine interest in the activity being offered before you book them in. If you require childcare we have an onsite Childcare Club which runs from 3:00pm - 6:00pm. If you require any information about The Childcare Club is available on their website http://www.thechildcareclubworthing.co.uk/ or call Harriet Buckingham after 2.30pm on 07818 517618.

 

Please remind your children that they are making a commitment and should attend every week; please email clubs@thomasabecketjunior.org.uk if they are going to be absent for reasons other than absence from school.

 

While every effort is made to avoid cancelling clubs this is sometimes unavoidable due to the weather or staffing. For the latest information please ring the school office on 01903 202268.

Monday:

     
       
TAB Tigers (invitation only - ends 1st July) 8:00 - 8:40 Miss Pearcy Gym/Field
Recorders - Years 3/4 12:00 - 12:45 Mrs. Koopman Music Room
Upper School Band  13:00 - 13:30 Mrs. Harris Music Room
Rounders - Years 5/6 (ends 1st July) 3:00 - 4:00 Miss Martin Field
Athletics - Years 3/4 (ends 1st July) 3:00 - 4:00 Miss Pearcy, Miss Soro Field
Samba Band (all years; subject to audition(ends 1st July) 3:00 - 4:00 Mrs. Harris Music Room
       

Tuesday:

     
       
Cross Country - Years 5/6 (ends 2nd July) 8:00 - 8:40 Miss Pearcy Field
Gym Club - Girls (ends 2nd July) 8:00 - 8:40 Miss Baker, Mr. Gadd Gym
Warhammer - Year 6 8:00 - 8:30 Mrs. Moulding 6SM
Recorder Club - Years 5/6  12:45 - 1:30 Mrs. Butcher ERC Room
Choir - Years 3/4 (ends 2nd July) 3:00 - 4:00 Mrs. Daintree Music Room
Tennis - Years 5/6 (ends 2nd July) 3:00 - 4:00 Mr. Atkinson, Mr. Gibson Field
Rounders - Years 3/4 (ends 2nd July) 3:00 - 4:00 Mr. Alderton, Miss Fenwick Field
Craft & Stitch (ends 16th July) 3:00 - 4:15 Miss Hartley DT Room
Ukulele (ends 16th July) 3:00 - 4:00 Mr. Marchant ERC

Dance Fusion (ends 16th July)

3:00 - 4:00

Mrs. R Brown

Hall

       

Wednesday:

     
       
Netball - Years 5/6 (invitation only) (ends 3rd July) 8:00 - 8:40 Miss Pearcy Playground
Orchestra (ends 3rd July) 8:25 - 9:00 Mrs. Daintree Music Room
Art Club - Years 5/6 (ends 10th July) 3:00 - 4:00 Mrs. Found Art Studio
Athletics - Years 5/6 (ends 3rd July) 3:00 - 4:00 Miss Pearcy Field
Cheerleading (ends 3rd July) 3:00 - 4:00 Miss Baker, Miss Soro Gym
Choir - Years 5/6 (ends 26th June) 3:00 - 4:00 Mrs. Daintree Music Room
Creative Writing - Year 4 (ends 10th July) 3:00 - 4:00 Mrs. Robinson 4GR
Cricket - Years 3/4 (ends 3rd July) 3:00 - 4:15 Mr. Rushton, Mr. Cotten Field
Mindfulness Colouring (invitation only - ends 10th July) 3:00 - 4:00 Miss Deakin 4LD
TAG Rugby - Girls - Years 5/6 (ends 3rd July) 3:00 - 4:00 Miss Martin Field
Spanish (ends 10th July) 3:00 - 4:00 Miss Edmonds 6EE

Karate (ends 17th July)

3:00 - 4:00

SAMA Karate Organisation

Hall

       

Thursday:

     
       
Cross Country - Years 3/4 (ends 4th July) 8:00 - 8:40 Miss Pearcy Field
Becket Boys Gymnastics (ends 4th July) 8:00 - 8:40 Mr. Gadd, Miss Groome Gym
Art Club - Years 3/4 (ends 11th July) 3:00 - 4:00 Mrs. Banner Art Studio
Cricket - Girls (ends 4th July) 3:00 - 4:00 Mr. Christmas Field
Formula Goblin (invitation only) 3:00 - 4:00 Mr. Watson Playground
Girls on the Run (invitation only) (ends 11th July) 3:00 - 4:15 Miss Haines, Miss Goodwin Field
Homework Club - Years 5/6 3:00 - 4:00 Miss Edmonds 6EE
Percussion Club (all years) (ends 4th July) 3:00 - 4:00 Mrs. Harris Music Room
Stoolball - Years 5/6 (ends 4th July) 3:00 - 4:00 Miss Soro Field
Tennis - Years 3/4 (ends 4th July) 3:00 - 4:00 Miss Martin Playground

Drama Years 3/4 (ends 18th July)

3:00 - 4:00

Mr. Heppenstall

Hall

Forest School (13th June - 11th July) 3:00 - 4:30 Mrs. Mayes Forest School
Mandarin (ends 18th July) 3:00 - 4:00 Mrs. Greenyer Spare Y3 classroom
Yoga For Children (ends 11th July) 3:00 - 3:50 Mrs Finn Dining Hall
       

Friday:

     
       
Cricket - Girls (ends 5th July) 8:00 - 8:40 Mr. Gadd Playground
Sports Leaders (invitation only) (ends 5th July) 12:45 - 13:30 Mr. Christmas 5MC
Cricket - Years 5/6 (ends 12th July) 3:00 - 4:00 Mr. Atkinson, Mr. Garner Field
Netball (invitation only) (ends 5th July) 3:00 - 4:00 Miss Soro Playground
Stoolball - Years 3/4 (ends 5th July) 3:00 - 4:00 Miss Martin Field
Drama Years 5/6 (ends 19th July) 3:00 - 4:00 Mr. Heppenstall Hall
TGIF - Thank God it's Friday (ends 12th July) 3:00 - 4:00 Mrs. Jameson, Mrs Beal Dining Hall
Top