Menu
Home Page

Staff List

Staffing Structure 2016 - 2017

 

Senior Leadership Team

Mr. John Gadd

Headteacher

 

Mrs. Zoe Borley

Assistant Headteacher

Curriculum and Assessment

Miss Charlotte Bull Assistant Headteacher  

Mrs. Sandie Saunders

Assistant Headteacher

Inclusion and Community Partnership

 

Year 3 Team

Mr. Mark Christmas 3MC History Subject Leader
Mrs. Karen Downs 3KD Year Leader
Mrs. Jo Burley 3HL  
Miss Kim Noble 3KN Science Subject Leader

Mrs. Shelley Catford and

    Mrs. Lana Christmas

3ET

PSHE Subject Leader

Mrs. Rachel Yarrow

3RY

Modern Foreign Languages Subject Leader

 

Year 4 Team

Mr. Luke Alderton 4LA  

Mr. James Garner

4JG

Year Leader

Mrs. Keri Garner 4KG Mathematics Subject Leader

Mrs. Heather Luxford and

    Mrs. Charlotte Jameson

4LJ

Lead Practitioner

Miss Lily Lanigan-Mackintosh

4LL

 

Mrs. Naomi Parker

4NP

Acting English Subject Leader

 

Year 5 Team

Mrs. Jill Arnold 5JA  
Miss Jessica Bray 5JB  

Mr. Ben Cornford

5BC

Year Leader

Miss Alison Haines 5AH  
Miss Millie Langford 5ML Mathematics Assistant Subject Leader

Mrs. Charlie Lee

5CL

RE Subject Leader

 

Year 6 Team

Mr. Tom Edwards 6TE  

Mrs. Beth Collins and

    Miss Paula Owen

6JO  
Miss Louisa Groome 6LG Geography Subject Leader

Miss Pip Hide

6PH

Year Leader

Mrs. Siobhan Moulding and

Mrs. Clare Duncan 

6KM English Assistant Subject Leader

Miss Jenny Salmon

6JS

 

Miss Jenny Wallace

6JW

Head of PE & Community Sport Development

Mr. Ryan Watson

6RW

Technology Subject Leader

 

Additional Teaching Staff

Mrs. Julia Daintree

Music Subject Leader

Mrs. Sam Harris

Music Subject Leader

Miss Kimberly Moynihan Part time PPA cover

 

Subject Technicians

Mr. BJ Bradshaw PE Sports Assistant
Mrs. Karen Butcher English Interventions Assistant

Mr. Simon Elliott

ICT Technician

Ms. Jane Hartley

Design Technology

Mrs. Sarah Hill

Library Assistant

Mrs. Michelle Mayes

Eco-Schools Co-ordinator

Mrs. Sue Lyndon

Technology Assistant Subject Leader

Miss Katie Pearcy

PE Sports Assistant

Mr. Daniel Rushton

ICT Manager

Mrs. Michele Wilkinson French

 

Additional Educational Needs Team

Mrs. Alison Agius

Learning Mentor

Mrs. Helen Albon

Year 3

Mrs. Natasha Baker

Year 6

Mrs. Beth Banner Year 3

Mrs. Jane Brosnan

Year 4

Mrs. Donna Butler

Year 6

Mrs. Sue Christodoulou Year 3

Miss Zoe Cleveland

Year 6

Mrs. Emily Coggin

Year 5

Mrs. Cathie Cook

Year 5

Mrs. Michelle Cook

Year 6

Mrs. Verity Cowling

Year 5

Mrs. Sue Douglass

Year 6

Mrs. Michelle Duffield

Learning Mentor

Mrs. Nicola Gibson

Year 5

Mrs. Maggie Hoole

Year 6

Mrs. Sarah Koopman

Year 3

Mrs. Sam McCaffrey Year 6

Mrs. Fliss McHale

Inclusion Assistant

Ms Sandi Pickford

Year 4

Mrs. Mary Robinson

Year 5

Miss Tanya Stacey

Year 4

Mrs. Tracey Timms

Year 4

Mrs. Katie Watts

Year 3

Mr. Alan Whyte Year 3

Mrs. Rachael Wilkes

Learning Mentor

 

Welfare & Administration Team

Mrs. Jayne Ball

School Business Manager

Mrs. Rachel Bradbury

Administrative Assistant and Welfare

Mrs. Carol Calmann-Hinke

Receptionist and Welfare

Mrs. Helen Cooke

Administration Support

Miss Georgina Brown-Felpts PA to the Headteacher and Clerk to the Governors

Mrs. Clare Gatenby

Receptionist and Welfare

Mrs. Carol Graham

Bursar

Miss Alison Kirby

Administrative Assistant

 

Midday Meals Supervisors

Miss Claire Banes

Mrs. Carol Calmann-Hinke

Mrs. Maria Casse

Mrs. Nicola Churcher

Mrs. Helen Constable

Mrs. Sue Douglass

Mrs. Rachel Harkin

Mrs. Lorraine Lelliott

Mrs. Louise Pert

Mrs. Nicki Roberts

Miss Tanya Stacey

Miss Hayley West

 

Premises Team

 

Miss Chrystal Burridge Cleaner

Mrs. Carol Calmann-Hinke

Cleaner

Mrs. Helen Cooke

Cleaner

Mr. Pete Douglass

Cleaner

Mr. Mick Hendy

Premises Officer

Miss Emma Jackson

Cleaner

Mrs. Sara Leamon Cleaner

Miss Kristina Maria Menday

Cleaner

Mrs. Alison Minton Cleaner

Mr. Mark Roberts

Premises Manager

Mrs. Nicki Roberts

Cleaner

Mrs. Lesley Rushton

Cleaner

Mr. Philip Weller Cleaner

 

Top