Menu
Home Page

Clubs

School Clubs
 

Summer Term 2017
 

While every effort is made to avoid cancelling clubs this is sometimes unavoidable due to the weather or staffing. For the latest information please ring the school office on 01903 202268.

 

Clubs run by TAB staff start the week beginning 1st May except Year 3/4 Cricket and Year 5/6 Tennis. For clubs run by outside providers please refer to the relevant letter.

 

How to join a club:

 

Letters for clubs run by external providers (those in italics on the timetable below) - please ask at reception.

 

Continuing clubs: The following clubs are continuing from the Spring Term and there is no need to sign up again: Year 3 Football (ends 22nd May), Year 6 Roller Skating, all Music and Art clubs.

 

Craft & Stitch: Letters available from Miss Hartley in the Upper School DT Room.

 

Invitation only: Children will be invited to join based on their attainment and progress in PE and games lessons. If your child is invited they will be given a letter by the member of staff who runs the club.

 

All other clubs:  The online booking system has now closed. 

 

Monday:

     
Cricket Years 3/4 (starts 6th June) 3:00 - 4:00 Mr. Rushton & Mr. Bradshaw Field
Drawing/Creative Club Years 3/4 3:00 - 4:00 Mrs. Banner Art Studio
Netball (invitation only) 3:00 - 4:00 Miss Pearcy Playground
Samba Band 3:00 - 4:00 Mrs. Harris Music Room

SALT Club

3:00 - 4:00

J Baldwin

Science Lab

Dance Fusion

3:00 - 4:00

Mrs. R Brown

Hall

       

Tuesday:

     
Craft & Stitch Years 4-6  3:00 - 4:00 Miss Hartley US DT Room
Choir Years 3/4  3:00 - 4:00 Mrs. Daintree Music Room
Drawing/Creative Club Years 3/4 3:00 - 4:00 Mrs. Banner Art Studio
Girls On The Run (Year 5 invitation only) 3:00 - 4:00 Miss Moynihan & Miss Bray Field/Hockey Field
Rounders Years 5/6 3:00 - 4:00 Mr. Edwards & Miss Lanigan Field
Tennis Years 5/6 (starts 6th June) 3:00 - 4:00 Mr. Bradshaw & Mr. Rushton Playground
Capoeira 3:00 - 4:00 Mila and Goma Dining Hall
Ukulele 3:00 - 4:00 Mr. Marchant  

Table Tennis (Years 4-6)

3:00 - 4:00

Mr. Forder

Hall

Table Tennis (Years 4-6)

4:00 - 5:00

Mr. Forder

Hall

Worthing FC (invitation only) 3:00 - 4:00 Worthing FC Field
       

Wednesday:

     
Orchestra  8:25 - 9:00 Mrs. Daintree Music Room
Advanced Recorders Years 5/6 1:20 - 1:45 Mrs. Butcher English Resource Room
Drawing/Creative Club Years 5/6 3:00 - 4:00 Mrs. Coggin Art Studio
Choir Years 5/6  3:00 - 4:00 Mrs. Daintree Music Room
Girls' Cricket 3:00 - 4:15 Mr. Christmas Field
Stoolball 3:00 - 4:00 Mr. Gadd  
Tennis Years 3/4 3:00 - 4:00 Mr. Bradshaw & Mr. Rushton Playground

Karate

3:00 - 4:00

SAMA Karate Organisation

Hall

       

Thursday:

     

Becket Boys Gymnastics  

8:00 - 8:30

Mr. Gadd and Miss Groome

Gym

Lego Club (Year 3 only) 12:15 - 13:00 Mr. Whyte  
Upper School Band - Years 5/6 only 1:00 - 1:45 Mrs. Harris Music Room
Athletics 3:00 - 4:00 Miss Pearcy Field
Cricket Years 5/6 3:00 - 4:00 Mr. Bradshaw & Mr. Rushton Field
Formula Goblin (invitation only) 3:00 - 4:30 Mr. Watson US DT Room
Football All Years (Chelsea FC) 3:00 - 4:15 Chelsea FC Field
Percussion Club 3:00 - 4:00 Mrs. Harris Music Room

Roller Skating - Year 6

3:00 - 4:00

Miss Wallace

Playground

Drama Years 3/4 

3:00 - 4:00

Mr. Heppenstall

Hall

Yoga For Children 3:00 - 3:50 Mrs Finn Dining Hall
       

Friday:

     
Rounders Years 3/4 3:00 - 4:00 Mr. Garner & Mr. Alderton Field
Ultimate frisbee Year 6 3:00 - 4:00 Miss Wallace  
Drama Years 5/6  3:00 - 4:00 Mr. Heppenstall Hall
Skateboarding Club 3:00 - 4:00 Skate School Ltd Playground

Roller Skating Club

Still image for this video
Top